Rozhovor z Dobřanských listů
Jan Vozár, ředitel ZUŠ J. S. Bacha v Dobřanech, zpovídá Francesca Meneghiniho, kněze společné duchovní správy farností Litice, Dobřany a Merklín.
V dobřanském kostele sv. Mikuláše by se měly rozeznít nové varhany. Můžete svůj projekt představit?
Od té doby, co jsme byli povoláni do Dobřan, abychom zde působili v pastoraci, jsme byli okamžitě konfrontováni se společenstvím lidí vnímavých pro kulturu, což nám pomohlo rozhodnout se pro tak významné dílo a zapojit do něj místní komunitu a nejenom ji.
Všechno začalo, když jsme zaměřili naši pozornost na kostelní varhany: krásná barokní skříň, ale bohužel zbavena svého původního nástroje, který byl na počátku dvacátého století nahrazen varhanami v pozdně romantickém stylu a které jsou dnes v havarijním stavu. Následně jsme požádali o radu několik odborníků: nakonec se všichni shodli na obnovení vzácné barokní skříně a vytvoření nového nástroje v odpovídajícím stylu; a tak postupně dozrálo naše rozhodnutí realizovat velkolepý projekt, který kromě restaurování krásné skříně zahrne také obnovu přilehlých prostor: přístupové schodiště, stěnu za varhanami a kruchtu.
V České republice se nové varhany stavějí anebo staré varhany opravují na více místech. Je Váš projekt něčím mimořádný?
Je evidentní, že v kulturně činné zemi – co se hudebního světa týče – zastává varhanní tradice a tudíž i stavba varhan v historii důležitou roli. Stačí, když si uvědomíme, že Česká republika se může pochlubit evropským prvenstvím v hustotě nástrojů na počet obyvatel! Když jsme toto vzali v potaz, pak je, myslím, jasné, že jsme rovnou vyřadili projekt rekonstrukce varhan inspirovaných místním barokem, protože pár kilometrů odsud můžeme vidět a slyšet krásu původních varhan jako například v Plasích nebo v Kladrubech. Takže jsme usilovali o něco mimořádného a nového, co by obohatilo hudební a kulturní prostředí a přilákalo více lidí. Odtud vzešel nápad, a to díky návrhu mistra Lorenza Ghielmiho, světoznámého varhaníka, pokusit se obnovit varhany, které byly na zámku ve Výmaru. Tam totiž na zámeckém dvoře sloužil od roku 1708 mladý Johann Sebastian Bach a zkomponoval na tamějším nástroji rozsáhlé dílo pro varhany.
Tento nástroj byl bohužel zničen při požáru v roce 1774, ale díky historické dokumentaci o jeho stavbě jsme se postavili výzvě reprodukovat zvučnost, která inspirovala Bacha, a nechat ho tak nově zaznít v našem kostele skrze jeho skladby. Není náhoda, že v Dobřanech máme ZUŠ pojmenovanou po Bachovi, a já doufám, že na konci tohoto dobrodružství bude moci vzniknout ten skutečně velký projekt, totiž, že bude možné dát nástroj k dispozici místní umělecké škole a otevřít se různým mezinárodním kulturním iniciativám, organizovat mistrovské kurzy a další akce, které přitáhnou studenty – proto se také nadační fond jmenuje Přátelé dobřanských varhan. Náš záměr by mohl podpořit již fungující projekt Plzeňského kraje Západočeské baroko.
Dokáže takovou myšlenku uvést do života každý varhanář?
Pro nás je to samozřejmě jeden ze dvou největších úkolů. Na to, abychom dosáhli svého cíle, nestačí jen tak ledajaký varhanář, protože zde se nejedná pouze o stavbu varhan, případně varhan ve stylu toho kterého stavitele. Je nutné najít odborníka, který má zvláštní cit pro to, aby byl schopen interpretovat a obnovit varhany a vycházel přitom z historických pramenů a zároveň prováděl výzkum přímo na ještě existujících nástrojích. Rekonstrukce bude muset reprodukovat všechny stavební techniky nalezené na nástrojích z tohoto období a z dané zeměpisné oblasti. Stručně řečeno, bude to velmi složitá výzkumná práce, která bude vyžadovat technické a kulturní znalosti, a ty může v Evropě nabídnout jen málo firem.
A ten druhý úkol?
Druhým úkolem je nepochybně sehnat finanční prostředky. Na tak náročný projekt bude samozřejmě potřeba hodně peněz, ale věříme, že jeho jedinečnost bude silnou motivací pro získávání financí. Jak jsem již zmínil výše, jedná se o iniciativu, která bude v posledku zapojovat různé instituce i na mezinárodní úrovni a přitáhne do tohoto nevelkého, ale krásného města mnoho lidí. Přispět na tento projekt může kdokoliv, a to třeba i zakoupením lahve výtečného italského vína (zanedlouho také českého piva), nebo účastí na benefičním koncertu, např. teď 4. července v Liticích koncertu právě Lorenza Ghielmiho. Chystáme také možnost „kupovat“ píšťaly s osobním věnováním, což bude umožněné na našich webových stránkách www.dobranskevarhany.cz. Na podporu celého projektu byl založen nadační fond, který se jmenuje Přátelé dobřanských varhan. Podrobnější informace najdete na facebooku @dobranskevarhany, nebo nás můžete kontaktovat na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či na tel.: 734 787 092.
Budeme vděčni za každý dar.